aktualności

Handlowiec - opiekun, doradca czy może partner?

Handlowiec - opiekun, doradca czy może partner?

Wydawać by się mogło, że handlowiec to osoba, która zajmuje się głównie sprzedażą produktów i usług, negocjuje warunki i zamyka sprzedaż. A czy wiesz, że może on pełnić również rolę opiekuna, doradcy lub nawet partnera dla klienta? Jak się okazuje, w rzeczywistości profesjonalny handlowiec to znacznie więcej niż tylko osoba realizująca transakcje! Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych ról, dzięki któremu będziecie mogli znaleźć handlowca idealnego dla siebie.

Opiekun

Handlowiec jako opiekun przeważnie ukierunkowuje swoje działania na zaspokajanie potrzeb klienta na każdym etapie procesu sprzedaży. Ten rodzaj handlowca:

  • dba o satysfakcję klienta,
  • buduje trwałe relacje,
  • chce, żeby klient czuł się ważny, nawet po zakończeniu transakcji,
  • świadczy usługi posprzedażowe.

Taka opieka może obejmować również doradztwo w postaci rozwiązywania problemów i utrzymania długofalowej relacji z klientem.

Doradca

Rola handlowca jako doradcy polega na aktywnym słuchaniu klienta, zrozumieniu jego potrzeb i proponowaniu najlepszych rozwiązań. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, handlowiec może pełnić funkcję:

  • eksperta, udzielając fachowej porady,
  • przyjaciela, skupionego na budowaniu zaufania i dostarczaniu wartości klientowi, co z kolei może przekładać się na lojalność klienta w dłuższej perspektywie.

Rola doradcza jest bardzo odpowiedzialna, ponieważ wiąże się z pełnym zaufaniem klienta w to, że proponowane rozwiązania będą dla niego skuteczne w szerszej perspektywie.

Partner

Współpraca handlowca z klientem może sięgać poziomu partnerskiego, gdzie obie strony razem pracują nad osiągnięciem wspólnych celów. Handlowiec jako partner:

  • jest bardziej zaangażowany w biznes klienta,
  • rozumie jego strategie,
  • pomaga w osiąganiu sukcesów.

Taka relacja oparta jest na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co przekłada się na długotrwałe korzyści dla obu stron. Tutaj podstawą współpracy stają się obopólne korzyści, które mają wynikać z zaangażowania handlowca.

Podsumowując, rola handlowca może obejmować elementy opieki, doradztwa i partnerstwa. Ostatecznie, to, jaką “rolę” przyjmie sprzedawca, zależy od konkretnych potrzeb klienta oraz elastyczności i umiejętności dostosowania się handlowca do różnorodnych sytuacji. Idealny handlowiec potrafi łączyć te wszystkie niezbędne elementy, dostarczając kompleksową wartość klientowi i budując trwałe relacje biznesowe. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i chcesz, aby Twój handlowiec świadczył usługi na najwyższym poziomie, zrozumiał potrzeby klientów i umiał dostosować komunikację do odbiorcy, zapraszamy do zapoznania się z naszym szkoleniem sprzedażowym dla handlowców!