W jakim szkoleniu wziąć udział, by nadążyć za rozwijającym się rynkiem? Jakie szkolenie zapewnić pracownikom, by firma nie przestała się rozwijać? Od czego zacząć? Jedno szkolenie czy cykl szkoleń? Te pytania zadaje sobie wielu pracowników i przedsiębiorców. Dlatego, aby Wam pomóc, podpowiadamy, jakie trendy szkoleniowe panują w 2025 roku i jaki ma to związek z osławionym KFS-em.
W doborze szkoleń najważniejsze jest zdiagnozowanie problemów i potrzeb na własnym podwórku. Dlatego warto przeprowadzić ankietę lub indywidualne rozmowy z pracownikami, co pomoże wskazać obszary, którym warto poświęcić uwagę. Jeśli jednak jesteście na bieżąco, lecz ciągły rozwój ma dla Was znaczenie, poniżej zaznaczamy, jakie szkolenia będą najbardziej rozchwytywane w 2025 roku.
Kompetencje miękkie
Podobnie jak w ubiegłym roku, także i w tym doskonalenie umiejętności miękkich będzie utrzymywało się na szczycie. W tej kategorii mieści się wiele tematów — jak np. komunikacja w zespole lub z klientem, radzenie sobie ze stresem, asertywność, przeciwdziałanie dyskryminacji, zdrowa kultura organizacyjna czy wspieranie integracji w miejscu pracy.
W czasach, gdy świadomość samego siebie ma duże znaczenie, firmom również zależy na tym, aby pracownicy znali swój typ osobowości czy styl komunikacji, a w efekcie poprawiali relacje w zespołach. Dobra współpraca, to lepiej i szybciej wykonane projekty — a to jest już argument ku zwiększeniu wydajności pracy, który znajduje odzwierciedlenie w wynikach firmy czy instytucji.
Przykładowe tematy szkoleń:
Umiejętności cyfrowe
Zaczynając od podstawowej znajomości oprogramowania Office 365, przez narzędzia do analizy danych, aplikacje do zarządzania projektami, aż po systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Kiedy technologia tak szybko się rozwija, nie możemy pozwolić sobie na braki w umiejętnościach cyfrowych. Wiedzą to również pracodawcy, którym dostępne na rynku narzędzia, umożliwiają automatyzację procesów, a tym samym wyższą produktywność i optymalizację kosztów.
Co istotne, technologię trzeba wykorzystać, ale należy też wiedzieć, jak się przed nią bronić. Tutaj na wysokim poziomie zainteresowania utrzymają się również tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Dodatkowo w tym zakresie warto uwzględnić również szkolenia marketingowe obejmujące m.in. narzędzia graficzne.
Przykładowe tematy szkoleń:
Umiejętności przywódcze / zarządzanie
Objęcie stanowiska kierowniczego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga od pracownika odpowiednich kompetencji oraz poradzenia sobie ze zmianą relacji ze współpracownikami. Biorąc pod uwagę rosnący trend stosunkowo częstej zmiany miejsca pracy, pracodawcom zależy na tym, aby osoby odpowiedzialne za oddziały, działy czy zespoły posiadały odpowiednie kwalifikacje i kompetencje.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje szkolenie z zarządzania zmianą. Zmiany oznaczają rozwój, dlatego szybka adaptacja, szacowanie ryzyka i odpowiednie przygotowanie zespołu odgrywa tutaj bardzo ważną rolę.
Przykładowe tematy szkoleń:
Szkolenia dla sektora usług zdrowotnych
Jeszcze do niedawna w opiece zdrowotnej liczyły się jedynie tak zwane kompetencje twarde. Teraz dostrzegamy zmianę spowodowaną m.in. rosnącymi oczekiwaniami ze strony pacjentów. Zatem i tutaj znaczenia nabrały kompetencje miękkie, w szczególności dotyczące komunikacji z pacjentem. Poza szkoleniami dla personelu medycznego istotne będzie również kształcenie działów administracyjnych, które pozwoli na wyjście z utartych schematów i poprawę atmosfery w miejscu pracy.
Przykładowe tematy szkoleń:
Jaki ma to związek z Krajowym Funduszem Szkoleniowym (KFS)?
Trendy szkoleniowe w 2025 roku wynikają z potrzeb zidentyfikowanych na rynku pracy. Wskazane tematy będą popularne, ponieważ odpowiadają na realne problemy przedsiębiorstw i instytucji. Większość z nich znajdzie pokrycie w priorytetach wydatkowania środków ze wspomnianego Krajowego Funduszu Szkoleniowego — projektu, w którym pracodawcy mogą uzyskać nawet 100% dofinansowania do szkoleń pracowników. Jest to doskonała wiadomość, dla tych, którzy chcą odciążyć wewnętrzny budżet szkoleniowy i przy niewielkim nakładzie finansowym, zadbać o dobro swoich zespołów.
Więcej informacji o tym, jak skorzystać z KFS, znajdziesz tutaj!