aktualności

Sklep internetowy – o czym trzeba pamiętać?

Sklep internetowy – o czym trzeba pamiętać?

Sklep internetowy to obecnie jedna z najchętniej wybieranych form prowadzenia biznesu. Nic dziwnego, skoro pozwala ona przedsiębiorcom dotrzeć do szerszego grona klientów, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów działalności. Z tego powodu już ponad 250 tys. firm w całej Polsce zdecydowało się na prowadzenie sprzedaży w Internecie! Co więcej, ponad 52,5 tys. to przedsiębiorstwa, które od samego początku zarejestrowały swoją działalność jako sklepy internetowe. Pozostałe to firmy, które z czasem zdecydowały się rozszerzyć swoje działania także o strefę online. Czy warto? Przekonajmy się!

Cała nadzieja w… Internecie?

Według najnowszego raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2022” obecnie aż 77 proc. internautów kupuje online. Warto przypomnieć, że popularność tej formy zakupów dynamicznie wzrosła w trakcie pandemii koronawirusa. To, że pomimo „zażegnania kryzysu” odsetek kupujących utrzymał się na wysokim poziomie, świadczy o tym, że Polacy przyzwyczaili się do możliwości, jakie daje im robienie zakupów przez Internet. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Przede wszystkim to, że odchodzenie od tradycyjnej formy zakupów na rzecz sklepów internetowych z roku na rok będzie systematycznie postępować. Klienci postawili więc przed przedsiębiorcami nie lada wyzwanie, któremu muszą sprostać, jeżeli chcą pozostać w grze. Ale, ale! Konkurencja jest duża i zdecydowanie nie odczuwa senności! Dlatego w pierwszej kolejności warto poznać ją od podszewki – najlepiej poprzez wykonanie badania rynku. Pamiętaj, że możesz zrobić to szybko i wygodnie, dzięki naszemu autorskiemu oprogramowaniu wybadamy.pl!

Założenie sklepu internetowego – od czego zacząć?

Kiedy już zorientujesz się w sytuacji na rynku i poznasz swoich największych rywali, czas przystąpić do działania! Poniżej zebraliśmy elementy, o których musisz pamiętać!

1. Wybór platformy dla e-commerce

Założenie sklepu internetowego zazwyczaj rozpoczyna się od wyboru platformy, na której będzie on funkcjonować. Możliwości są trzy:

  • platformy abonamentowe SaaS, które oferują gotowe, „szablonowe” rozwiązania, a za użytkowanie obowiązuje określona opłata abonamentowa,
  • platformy typu Open Source, które charakteryzują się większą elastycznością, jeżeli chodzi o konfigurację sklepu internetowego, a których koszt jest uzależniony od zaawansowania oprogramowania,
  • platformy dedykowane, czyli te, które są od podstaw tworzone przez programistów na podstawie indywidualnego projektu klienta.

Masz problem z wyborem platformy dla swojego sklepu internetowego? Nie wiesz, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w długofalowej perspektywie? Chętnie Ci doradzimy, a po podjęciu decyzji zajmiemy się projektem lub konfiguracją Twojego internetowego imperium!

2. Domena i hosting

Krok drugi zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest domena i hosting. W najprostszym ujęciu domena to adres, pod którym będzie funkcjonował Twój sklep w Internecie. Co do zasady, w miejscu tym zazwyczaj stosuje się nazwę firmy lub wyrażenia nawiązujące do działalności. Domena powinna być oryginalna oraz łatwa do zapamiętania.

Z kolei hosting to udostępnianie przestrzeni i zasobów serwera pod sklep internetowy, dzięki czemu możliwe staje się udostępnianie jego zawartości innym użytkownikom sieci. W tym wypadku osoba zakładająca sklep internetowy musi wybrać rozmiar serwera, który najlepiej odpowiada wielkości sklepu. Jeżeli wybrane oprogramowanie nie dostarcza domeny ani hostingu, trzeba wykupić je samodzielnie. I choć zazwyczaj opłata jest niewielka, należy pamiętać, że domena podlega corocznemu odnawianiu!

3. Projekt i konfiguracja

Na tym etapie decydujesz o tym, jak będzie wyglądał Twój sklep internetowy. Jest jednak coś, o czym musisz pamiętać! Na projekt i funkcjonalność e-sklepu bezpośrednio wpływa wybór platformy e-commerce. W przypadku platform SaaS czy Open Source zazwyczaj dostępna jest ograniczona ilość gotowych szablonów, na których może bazować sklep internetowy. Dedykowane rozwiązania są zaś od podstaw projektowane i wdrażane przez programistów.

4. Wybór form płatności i metod dostawy

Sklep internetowy powinien być przyjazny dla współczesnego klienta, który ceni sobie wygodę, elastyczność oraz możliwość wyboru. Dlatego też w każdym sklepie powinno znaleźć się kilka form płatności oraz więcej niż jedna metoda dostawy. Sam wybór rozwiązań w tym zakresie najlepiej determinować poprzez obserwację zachowań konsumentów.

Ponownie więc wracamy do raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2022”, aby przeanalizować, które formy płatności są najczęściej wybierane przez internautów. Według raportu:

  • aż 70 proc. użytkowników korzysta z szybkich przelewów przez popularne serwisy płatności (np. PayU czy Przelewy24),
  • aż 58 proc. opłaca zakupy za pośrednictwem płatności mobilnych BLIK,
  • 43 proc. preferuje płatność kartą przy składaniu zamówienia,
  • 41 proc. woli zapłacić za przesyłkę kurierowi przy odbiorze,
  • w dalszym ciągu aż 40 proc. wybiera przelew tradycyjny.

A jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o metody dostawy? W tym zestawieniu bezapelacyjnie wygrywają Paczkomaty InPost, które są wyborem aż 81 proc. kupujących! Z kolei 43 proc. użytkowników deklaruje, że chętnie korzysta z usług kuriera do domu lub miejsca pracy. Z uwagi na fakt, że współcześni klienci dużą wagę przywiązują do wydatków, sklepy internetowe często udostępniają im alternatywę w postaci odbioru osobistego – jeżeli oczywiście dysponują taką możliwością.

5. Regulamin i polityka prywatności

Twój sklep powoli nabiera kształtu! Czas więc zabrać się za kwestie formalne. Priorytetem każdego sklepu internetowego jest posiadanie rzetelnie sporządzonego regulaminu. Warto pamiętać, że NIE JEST to uniwersalny dokument dla każdej działalności, dlatego nie można (nielegalnie!) skopiować go z innej strony internetowej. Zapisy zawarte w regulaminie zapewniają ochronę konsumenta oraz sprzedawcy i stanowią podstawę do rozstrzygania sporów.

Drugim istotnym dokumentem w sklepie online jest polityka prywatności. To w niej znajdują się zapisy związane z przepisami RODO, które dotyczą zakresu i celu zbierania oraz przetwarzania danych osobowych. Polityka prywatności pozwala spełnić obowiązki informacyjne, wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych.

6. Bezpieczeństwo klientów

Pozostając przy ochronie konsumenta, warto pamiętać również o tym, by zapewnić mu bezpieczeństwo w trakcie robienia zakupów w sklepie internetowym. W tym celu wykorzystywane są dedykowane zabezpieczenia, które eliminują ryzyko wycieku danych. Jednym z podstawowych jest certyfikat SSL, który tworzy odpowiednie połączenie między stroną internetową a serwerem, tym samym dając gwarancję szyfrowania danych osobowych.

7. Logistyka

Po załatwieniu formalności, można przejść do części logistycznej, czyli automatyzacji procesu wysyłki czy integracji z magazynem lub innymi platformami sprzedażowymi. W tym wypadku są to jednak zindywidualizowane działania, których wdrożenie jest uzależnione od potrzebi możliwości konkretnego sklepu internetowego.

8. UX i responsywność

Wszystko gotowe, a więc czekasz na pierwszych klientów? Pozwól, że nieco ostudzimy Twój entuzjazm pewnym stwierdzeniem. W rzeczywistości bowiem nie tyle ważne jest to, czy Twój sklep internetowy działa, ile to, JAK działa. W tego typu działalności nie ma miejsca na błędy czy pozostawanie w tyle. Dlatego Twój sklep internetowy musi być user frendly, aby klienci chętnie robili w nim zakupy, po pewnym czasie wracali, aby ponownie coś kupić, a w międzyczasie polecali go znajomym i innym użytkownikom. Tutaj liczy się wszystko – począwszy od szybkości ładowania się stron, poprzez rozmieszczenie przycisków, aż po cały proces realizacji zamówienia.

Kolejną, niemniej ważną rzeczą, jest responsywność, czyli dostosowanie wyglądu i funkcjonalności strony do różnego typu urządzeń, na których jest ona wyświetlana. W 2022 roku po raz pierwszy w historii odnotowano przewagę smartfonu nad laptopem, jeżeli chodzi o urządzenia, na których najczęściej dokonujemy zakupów w Internecie! Z tego sposobu korzysta już przeszło 75% użytkowników! Chyba nie ma się nad czym zastanawiać, prawda?

Planujesz rozpocząć działalność online? Pamiętaj, że w znacznej mierze to od Twoich klientów zależy, czy Ci się to uda! Zadbaj więc o to, aby byli oni zadowoleni – a nie tylko BYWALI.