aktualności

Styl autokratyczny a demokratyczny – co zmieniło się na przestrzeni lat?

Styl autokratyczny a demokratyczny – co zmieniło się na przestrzeni lat?

Styl zarządzania firmą i zespołem przeszedł znaczące zmiany na przestrzeni lat, zwłaszcza gdy pod lupę weźmiemy różnice pokoleniowe. Kilka pokoleń wstecz zarządzanie było bardziej hierarchiczne i autokratyczne. Jednak z biegiem lat, wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami pracowników, styl zarządzania ewoluował. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy różnice pokoleniowe w przełożeniu na zarządzanie.

Styl zarządzania autokratyczny – tak było kiedyś

Możemy się tego dowiedzieć z książek, Internetu, czy opowieści starszego grona: w przeszłości dominowały autokratyczne style zarządzania, w których decyzje podejmowane były przez jednostkę lub wąskie grono osób, a sami pracownicy niewiele mieli do powiedzenia.

Managerowie praktykujący autokratyczny styl zarządzania często charakteryzowali się chęcią dominacji, surowością, wysokimi wymaganiami, a czasem także agresywnym podejściem. Niegdyś bardzo popularne wśród kadry zarządzającej było zjawisko mobbingu.

Oto kilka wyróżników stylu autokratycznego:

  • zachowywanie widocznego dystansu w relacjach z pracownikami,
  • motywowanie poprzez kary (np. w postaci ostrej krytyki, reprymendy, nagany czy obniżenia wynagrodzenia),
  • rzadkie stosowanie pochwał czy słów uznania,
  • ukierunkowanie na cele przedsiębiorstwa, bez brania pod uwagę emocji i uczuć pracowników,
  • decyzje i metody postępowania kierownika pozostające bez wyjaśnienia.

Styl zarządzania demokratyczny – tak jest teraz

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o potrzebach i emocjach ludzkich, co ma przełożenie również na środowisko pracownicze. Obecnie odchodzi się od autokratycznych zachowań względem pracowników, w zamian wdrażając systemy mające na celu poznanie ich oczekiwań i wymagań. Coraz więcej kierowników sięga po benefity pracownicze czy premie uznaniowe, aby nagradzać team za osiągane efekty.

Cechy stylu demokratycznego w pigułce:

  • wpływ pracownika na podejmowanie ważnych dla firmy decyzji,
  • motywowanie poprzez nagrody (systemy benefitów pracowniczych, systemy premiowe),
  • wysoki stopień szacunku do pracowników,
  • każda jednostka jest odpowiedzialna za wykonywane zadania (nie tylko kierownik),
  • duża rola działu HR, który jest odpowiedzialny za komfort pracowników.

Przedsiębiorca XXI wieku: ukierunkowanie na potrzeby zespołu

W dzisiejszym świecie biznesu przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu jest nie tylko efektywność operacyjna czy wdrażanie na rynek nowych produktów, ale także zadowolenie pracowników. Współczesny przedsiębiorca uznaje, że satysfakcja z pracy przekłada się na wydajność i zaangażowanie zespołu, co w konsekwencji wpływa na osiągane rezultaty.

Stawianie na hasło „zadowolony pracownik to wydajny pracownik” nie tylko sprzyja atmosferze współpracy, ale także ma bezpośredni wpływ na retencję talentów. Kierownicy zdają sobie sprawę, że inwestowanie w dobre relacje z zespołem, świadczenia socjalne, czy programy rozwojowe, przekładają się nie tylko na lojalność pracowników, ale także na reputację firmy jako atrakcyjnego pracodawcy.

Zależy Ci na dynamicznym rozwoju przedsiębiorstwa? Pamiętaj, że nie będzie to możliwe, jeżeli nie zadbasz o poszerzanie kompetencji swoich pracowników. Już teraz zapoznaj się z ofertą programów szkoleniowych Bloomvise Consulting i wybierz opcję, która najbardziej odpowiada potrzebom Twojego zespołu.

Zainwestuj w swoich pracowników, abyście mogli czerpać obopólne korzyści!