aktualności

Organizacja pracy zdalnej

Organizacja pracy zdalnej

Dynamiczny rozwój technologii umożliwia pracownikom wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie. Organizacje wprowadzające pracę zdalną dostrzegają liczne korzyści, zarówno dla pracowników, jak i dla samego biznesu. Jeżeli praktykujecie tak zwaną “remote job”, prawdopodobnie nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem “zdalna to nie praca”, “nie da się pracować zdalnie”, czy pytaniami w stylu “jak Ty to robisz?”, “jak możesz pracować i mieszkać w jednym miejscu?”. Otóż - da się! Wystarczy dobra organizacja pracy, konkretny, przemyślany plan i odrobina motywacji. 

Plusy pracy zdalnej

Jednym z kluczowych atutów pracy zdalnej jest elastyczność. W większości firm pracownicy mogą dostosować swoje godziny pracy do swojego rytmu życia, co z kolei przekłada się na poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Brak konieczności dojazdu do biura eliminuje straty czasu związanego z podróżami, co może wpływać na zwiększenie efektywności pracy. Często mówi się też o ograniczeniu wydatków na transport - bilety komunikacyjne czy koszty paliwa w przypadku jazdy samochodem. Obecnie mamy dostęp do szeregu aplikacji do wideokonferencji czy narzędzi do zarządzania projektami, które pozwalają utrzymać płynny przepływ informacji między zespołem. Współpraca na odległość staje się równie efektywna, jak w przypadku tradycyjnych spotkań, niwelując potencjalne problemy z dojazdem (np. korki) czy pogorszonym stanem zdrowia (nie ma ryzyka zarażenia innych pracowników).

Wyzwania podczas pracy zdalnej

Praca zdalna zdecydowanie odbija piętno na osobowościach ekstrawertycznych, które potrzebują stałego kontaktu face2face. Brak fizycznej obecności często utrudnia spontaniczną komunikację i wymianę pomysłów. Nie możemy tutaj również nie wspomnieć o potencjalnych przeszkodach technicznych, takich jak problemy z Internetem, awarie sprzętu czy trudności w obsłudze narzędzi online, które mogą prowadzić do zakłóceń w pracy i obniżenia produktywności. Warto podkreślić, że praca zdalna wymaga często, aby pracownicy sami zadbali o swoje warunki pracy. Brak odpowiedniego biura czy ergonomicznego wyposażenia może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców czy problemy ze wzrokiem.

Organizacja remote job

Przy takiej formie pracy nieco trudniej jest zachować “work-life balance”. Zebraliśmy dla Was kilka porad na organizację pracy zdalnej tak, aby zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym oraz utrzymać maksymalną efektywność. 

Oto, co możecie zrobić, aby skutecznie zorganizować pracę zdalną:

  • Stworzenie planu i harmonogramu. Istotne jest, aby trzymać się regularnych godzin pracy - pozwoli to aby uniknąć nadmiernego przepracowania. Nie zapominajcie o przerwie na odpoczynek oraz posiłki.
  • Wygospodarowanie przestrzeni roboczej. Oddzielenie przestrzeni prywatnej od “biurowej” jest niezbędne, aby poprawić koncentrację i efektywność, a także zachować “granice” po pracy. Ustalenie zasad komunikacji z zespołem i przełożonym. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień.
  • Wyznaczenie czasu na odpoczynek i aktywność. Często pracownicy “zdalni” przyłapują się na tym, że pracują “po godzinach”, bo są w stanie wykonać jakieś zadanie od ręki - przecież są w domu! Zalecamy, aby zwrócić uwagę na swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, angażując się w aktywności i rozwijając hobby, a pracę wykonywać tylko w wyznaczonych godzinach.
  • Regularne spotkania z zespołem. Aby zachować integrację i czuć się jak “pełnoprawny” członek teamu, dobrym pomysłem będą systematyczne wizyty w biurze czy wycieczki integracyjne.

Praca zdalna ma dużo plusów, ale niesie za sobą też codzienne wyzwania - ważne jest, aby zaplanować obowiązki, godziny pracy i przestrzeń tak, aby były jak najbardziej tożsame z tradycyjną formą pracy biurowej.