aktualności

Jak zadbać o rozwój pracowników korzystając ze wsparcia państwowego?

Jak zadbać o rozwój pracowników korzystając ze wsparcia państwowego?

Rozwój jednostki to niezaprzeczalnie rozwój firmy. Inwestycja we wzrost kompetencji pracownika zwraca się dwukrotnie. Pierwszy raz w postaci wykorzystania zdobytych umiejętności do wykonywania obowiązków, co przekłada się na lepsze efekty pracy i zadowolenie klienta. Drugi raz wyraża się w motywacji i zaangażowaniu pracownika.

Wiele firm przewiduje budżet na szkolenia i w oparciu o zgłaszane potrzeby przygotowuje roczne plany szkoleniowe. To świetne rozwiązanie! Pod warunkiem że Cię na to stać.

Co jednak w momencie, w którym i Ty chciałbyś/chciałabyś wysłać na szkolenie swoich pracowników, ale środki na to nie pozwalają? A może przewidujesz budżet szkoleniowy, jednak chciałbyś/chciałabyś go powiększyć?

Świat inwestuje w rozwój. Dlatego z pomocą przychodzą dofinansowania, zarówno krajowe, jak i unijne. Dzisiaj opowiemy Ci o tym, jak skorzystać z dofinansowania szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Czym właściwie jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS)?

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to projekt prowadzony przez Powiatowe Urzędy Pracy, który wspiera kształcenie ustawiczne pracodawców oraz ich pracowników. Otrzymanie wsparcia musi być poprzedzone tak zwaną „papierologią”, jednak gra zdecydowanie jest warta świeczki.

Jeśli Twoja firma zarejestrowana jest w Polsce (posiada polski identyfikator podatkowy NIP), a Ty jesteś pracodawcą, co w rozumieniu prawa oznacza, że zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę – możesz złożyć wniosek o dofinansowanie KFS.

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na 100% dofinansowania, zaś małe, średnie i duże przedsiębiorstwa otrzymują 80% wartości szkolenia. Pozostałą kwotę stanowi wkład własny.

Jeśli nie powstaną dodatkowe wytyczne, wysokość dofinansowanie może sięgać 300% przeciętnego wynagrodzenia na każdego pracownika, co w przeliczeniu daje ponad 22 tys. zł na osobę. Kluczowym elementem wniosku jest uzasadnienie potrzeby kształcenia pracownika w odniesieniu do jednego z priorytetów wydatkowania na 2024 rok.

Jak uzyskać środki z KFS?

  • Zacznij od wytypowania pracowników oraz określenia ich potrzeb rozwojowych.
  • Kiedy już podejmiesz decyzję, czas przejść do formalności. Wniosek o dofinansowanie z KFS należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy, odpowiadającym miejscu, gdzie jest zarejestrowana Twoja firma lub jej oddział.

  • Kiedy już podejmiesz decyzję, czas przejść do formalności. Wniosek o dofinansowanie z KFS należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy, odpowiadającym miejscu, gdzie jest zarejestrowana Twoja firma lub jej oddział.
  • Sprawdź na stronie internetowej urzędu, kiedy przewidywany jest nabór wniosków i koniecznie zanotuj te daty. Przydadzą się później!
  • Na stronie znajdziesz także wzór wniosku oraz listę załączników, które są niezbędne do uzyskania dofinansowania. Sprawdź, jakich danych potrzebujesz. Będą to informacje o Twojej firmie oraz pracownikach. 
  • Po uzupełnieniu powyższych informacji przechodzisz do części, w której wskazujesz wybrane szkolenie oraz jego realizatora. Dodatkowo powinieneś wskazać także oferty konkurencyjne, a następnie uzasadnić swój wybór. 
  • Jedno uzasadnienie już gotowe! Teraz czas na uzasadnienie potrzeby szkolenia względem wybranego priorytetu. Opisz w kilku zdaniach, dlaczego wybrane szkolenie jest ważne dla Ciebie, Twoich pracowników i firmy.
  • Uff… wniosek już prawie gotowy!

  • Teraz zbierz odpowiednie załączniki (pamiętaj, że zostały one wskazane na stronie właściwego dla Ciebie UP) i PODPISZ WNIOSEK!
  • Wniosek można złożyć elektronicznie (ePUAP), składając kwalifikowany podpis elektroniczny lub tradycyjnie (wydrukowany i ręcznie podpisany).
  • W terminie naboru złóż wniosek do urzędu. UWAGA! Często obowiązuje kolejność wpływu wniosków. Sprawdź tę informację w wytycznych Twojego urzędu.
  • Teraz należy uzbroić się w cierpliwość. Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni od zakończenia naboru. O podjęciu decyzji w sprawie przyznania dofinansowania zostaniesz poinformowany pisemnie lub telefonicznie.

KFS: decyzja pozytywna. Co dalej?

Jeżeli udało Ci się otrzymać dofinansowanie z KFS, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Kiedy tego dokonasz, otrzymasz środki na konto bankowe wskazane we wniosku.

Czas na realizację i zdobycie nowych umiejętności!

Kiedy szkolenie dobiegnie końca, następuje procedura rozliczenia z realizatorem szkolenia. Ostatni krok to złożenie dokumentów rozliczeniowych (według wzoru) do Urzędu Pracy.

Voilà! Cel osiągnięty!

Jeśli potrzebujesz pomocy w ubieganiu się o dofinansowanie szkoleń w swojej firmie lub ogrom obowiązków nie pozwala Ci wygospodarować wolnej chwili na złożenie wniosku, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!