Rozwój jednostki to niezaprzeczalnie rozwój firmy. Inwestycja we wzrost kompetencji pracownika zwraca się dwukrotnie. Pierwszy raz w postaci wykorzystania zdobytych umiejętności do wykonywania obowiązków, co przekłada się na lepsze efekty pracy i zadowolenie klienta. Drugi raz wyraża się w motywacji i zaangażowaniu pracownika.
Co jednak w momencie, w którym i Ty chciałbyś/chciałabyś wysłać na szkolenie swoich pracowników, ale środki na to nie pozwalają? A może przewidujesz budżet szkoleniowy, jednak chciałbyś/chciałabyś go powiększyć?
Świat inwestuje w rozwój. Dlatego z pomocą przychodzą dofinansowania, zarówno krajowe, jak i unijne. Dzisiaj opowiemy Ci o tym, jak skorzystać z dofinansowania szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to projekt prowadzony przez Powiatowe Urzędy Pracy, który wspiera kształcenie ustawiczne pracodawców oraz ich pracowników. Otrzymanie wsparcia musi być poprzedzone tak zwaną „papierologią”, jednak gra zdecydowanie jest warta świeczki.
Jeśli Twoja firma zarejestrowana jest w Polsce (posiada polski identyfikator podatkowy NIP), a Ty jesteś pracodawcą, co w rozumieniu prawa oznacza, że zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę – możesz złożyć wniosek o dofinansowanie KFS.
Jeśli nie powstaną dodatkowe wytyczne, wysokość dofinansowanie może sięgać 300% przeciętnego wynagrodzenia na każdego pracownika, co w przeliczeniu daje ponad 22 tys. zł na osobę. Kluczowym elementem wniosku jest uzasadnienie potrzeby kształcenia pracownika w odniesieniu do jednego z priorytetów wydatkowania na 2024 rok.
Jeżeli udało Ci się otrzymać dofinansowanie z KFS, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. Kiedy tego dokonasz, otrzymasz środki na konto bankowe wskazane we wniosku.
Kiedy szkolenie dobiegnie końca, następuje procedura rozliczenia z realizatorem szkolenia. Ostatni krok to złożenie dokumentów rozliczeniowych (według wzoru) do Urzędu Pracy.
Voilà! Cel osiągnięty!